به دلیل نوسانات شدید قیمت ارز حتما قبل از سفارش، موجودی و قیمت کالا را چک کنید: 09171237310 - 09182900521
پیک کالا کدام ژن ها را از پدر و مادر به ارث می بریم

کدام صفات را از پدر و مادر خود به ارث می بریم ؟ این سوال ممکن است برای همه ما پیش بیاید. از نظر ژنتیکی کودکان ژن های مادر را بیشتر از پدر به ارث می برند. و این به دلیل اندامک های کوچکی است که در سلولهای ما زندگی می کنند. برای مثال میتوکندری، که فقط از طریق مادر انتقال پیدا می کند.

در کل جواب این سوال بسیار سخت است. چون علم ژنتیک و وراثت بسیار پیچیده و گسترده است. در ادامه مطلب به بررسی اینکه کدام صفات را پدر و مادر به ارث می بریم، می پردازیم.

کدام صفات را ارث می بریم عبارتند از :

1 – توانایی وزن کم کردن

دو نوع چربی در بدن وجود دارد. چربی قهوه ای؛ که سوخت و ساز را افزایش می دهد. و به حفظ وزن کمک می کند. و چربی سفید؛ که بد است و باعث چاقی و بیماری می شود. همه ی افراد مقداری از این چربی را در بدن دارند. ولی در کل مقدار چربی قهوه ای و نتیجه سوخت و ساز بدن از مادر به ارث می رسد.

2 – سرعت افزایش وزن

مادر ممکن است به شما برای چربی قهوه ای کمک کند. مقدار چربی که در بدنتان ذخیره می شود تا حدودی توسط ژن های پدر منتقل می شود. البته در مورد وزن، ژنتیک تعیین نمی کند. سبک زندگی و تغذیه تاثیر بسزایی دارد.

3 – بلوغ زود رس

بلوغ و تمام تغییرات آن، مثل آکنه، تغییر صدا، دوران قاعدگی، دوره تاثیر گذار و مهم گذر از کودکی به بزرگسالی محسوب می شود. در این مورد ژنتیک پدر و مادر هر دو برای رسیدن بلوغ تاثیر گذار است. ولی بلوغ زود رس ( در پسران قبل از 9 سالگی و در دختران قبل از 8 سالگی ) به دلیل ژنی است که از طریق پدر دریافت کرده اند. و یک جهش ژنتیک باعث بلوغ زود رس می شود. و اگر شما از آن بهره ببرید. زودتر به بلوغ زود رس دچار می شوید.

4 – جنسیت فرزندان

مهم ترین نکته در تعین جنسیت فرزندان ترکیب ژن زن و مرد با هم است. و ترکیب این ژن ها تعیین کننده آن هستند. آیا می دانید کدام ژن های جنسیتی از شما عبور می کند؟ طبق مطالعات زیست شناسی؛ مردی که دارای برادران زیادی است ممکن است فرزند آن احتمالا پسر باشد. و اگر خواهران زیادی داشته باشد، احتمال اینکه فرزند دختر باشد بیشتر است.

بیشتر بخوانید :

دو قلوی های یکسان

5 – رفتار، خلق و خوی

مادران می توانند به سه روش روی خلق و خوی فرزندان تاثیر بگذارند. این تاثیر از طریق پخت غذاهای ناسالم و رفتار نیست. ساختار قسمتی از مغز به نام سیستم کورتیکولیمبیک که کنترل عواطف را تنظیم می کند. و در اختلالاتی مثل افسردگی نقش دارد. بیشتر از طریق مادر به دختر ارث می رسد. برای همین دختران تا حدودی خلق خوی خود را از مادرشان به ارث می برند.

6 – وضعیت دندان

فرم دندان ها و اندازه آن معمولا از ترکیب ژن های هم پدر و هم مادر به ارث می رسد. اما ژن پدر در این موضوع برتری بیشتری دارد. و اگر پدر مشکلی در دندان های خود داشته باشد. به احتمال زیاد فرزندان نیز دچار مشکل برای دندان ها می شوند.

7 – نزدیک بینی

احتمال اینکه چشم های شما دارای عارضه نزدیک بینی باشد، کاملا ارثی است. اینکه پدر و مادر شما هر دو نزدیک بین باشند. احتمال 5 درصد وجود دارد که شما نیز نزدیک بین باشید. اما این مسئله خیلی زیاد نیز به ژنتیک ربط ندارد. زیرا کسانی که از آسیب رساندن به چشم های خود جلوگیری می کنند. کمتر دچار این عارضه می شوند.

منبع : pickkala

مطالب بیشتر در پیک کالا مگ بخوانید. اخبار و تکنولوژی روز

پیک کالا – متفاوت انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه