اسپیس ایکس به تازگی فرایند ارسال دعوت نامه برای نسخه بتای اینترنت ماهواره ای استارلینک را به کاربران آغاز کرد.

بیشتر بخوانیم:

اسپیس ایکس در ایمیلی که برای کاربران ارسال کرده است سرعت، تاخیر و قیمت را بیان کرده است. بر اساس اطلاعات رسمی هزینه شرکت در نسخه بتا را ماهانه 99 دلار اعلام کرده است. در نظر داشته باشیم باید با پرداخت 499 دلار تجهیزات زمینی که شامل دیش گرنده، کیت نصب و روتر با قابلیت های شبکه وای‌فای است را نیز تهیه کنیم.

اسپیس ایکس پیش‌تر اعلام کرده بود که علاقه‌مندان به این پروژه باید از طریق وبسایت رسمی ثبت نام کنند. طبق ایمیل های دریافت شده توسط کاربران، باید منتظر سرعت در محدوده 50 تا 150 مگابیت بر ثانیه باشند. و میزان تاخیر آن در محدوده 20 تا 40 میلی ثانیه قرار دارد.

درحالی که با سرعت بالایی روبه‌رو نیستیم،یک بهبود بزرگ برای کاربران در مناطقی که با قیمت مناسب به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارد،محسوب می‌شود. اسپیس ایکس نسخه‌ی بتای عمومی را « بهتر از هیچ چیز » نامیده است. هدف این پروژه این است که به افراد محروم سرویس دهی کند. کسانی که به کابل یا فیبر نوری دسترسی ندارد یا در منطاق دور افتاده هستند.

spacex starlink internet

اسپیس ایکس

در ادامه ایمیلی که اسپیس ایکس ارسال کرده است شاهد آن هستیم:

انتظار داشته باشید که در طول چند ماه آینده، سرعت اینترنت بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت‌ بر ثانیه و تأخیر بین ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه باشد؛ ما در این بازه‌ی زمانی درحال بهبود بخشیدن سیستم استارلینک هستیم. همچنین در برخی زمان‌های کوتاه، هیچ اتصالی ارائه نخواهد شد.

هرچه ماهواره‌های بیشتری به مدار می‌فرستیم و ایستگاه‌های زمینی بیشتری نصب می‌کنیم و نرم‌افزار شبکه‌سازی را بهبود می‌بخشیم، سرعت انتقال داده و تأخیر و زمان آپ تایم (Uptime) به ‌شکلی محسوس بهبود پیدا خواهند کرد. انتظار داریم تا تابستان ۲۰۲۱، تأخیر اینترنت استارلینک به ۱۶ تا ۱۹ میلی‌ثانیه کاهش پیدا کند.

پایانه‌های آرایه‌ی فازی که پیشرفته‌تر از آنچه در جت‌های جنگنده پیدا می‌شود هستند، به ‌همراه سه‌پایه و روتر وای فای با قیمت ۴۹۹ دلار دردسترس قرار می‌گیرند. حق اشتراک ماهانه‌ی استارلینک ۹۹ دلار است.

spacex starlink internet

یکی از کاربران شرکت کننده این نسخه می گوید به طور کلی تهیه‌ی سرویس که شامل مالیات برارزش افزوده و هزینه حمل و نقل است 600 دلار هزینه برداشته است.

  • ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس در فاصله‌ی تقریبی 550 کیلومتری از سطح زمین مشغول به گردش هستند و از چهار آنتن آرایه فازی برای آپ لینک (Uplink) و داون لینک (Downlink) استفاده می‌کنند.

منبع arstechnica

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه