The possibility of the evolution of the elements of life in space

امکان تکامل عناصر حیات در فضا از تحقیقات مدت های طولانی است که انسان ها در سیاره های دیگر به دنبال نشانه و مکان های مورد نیاز برای زندگی و حیات هستند. بنابر تحقیقات بسیاری که در این زمینه انجام شده به کشف گرد شهاب آسمانی، به اثباتی برای قابلیت تکامل عناصر خام زندگی در فضا منجر شد.

در طول تاریخ، برای زیستن در نقطه‌ی دیگری از جهان دغدغه‌ی بسیاری از انسان‌ها و دانشمندان بوده ‌است. تا ‌امروز، موجود زنده‌ی دیگری در باقی سیاره‌ها مشاهده‌ نشده. اما پیشرفت علوم طبیعی جدید به‌حدی بوده است تا بتواند آغازگر پژوهش‌های متعددی باشد که دانشمندانی در بسیاری از زمینه‌ها آن‌ها را انجام می‌دهند.

دانشمندان مدت هاست می دانند که برای حمایت از زندگی، به ویژه آب و مواد شیمیایی اصلی مانند کربن، به برخی از مواد تشکیل دهنده مورد نیاز یک امر ضروری است. 

The possibility of the evolution of the elements of life in space

تجزیه و تحلیل دانشمندان بین المللی

در‌کنار گروهی از دانشمندان بین‌المللی، گروهی از مدرسان علوم زمین به نام کویینی هوی شان چان نیز در حال تجزیه‌وتحلیل و بررسی بعضی از قطعات ریزی بود که از یکی از همین سنگ‌های آسمانی گرفته شده بود. شهابی آسمانی به نام 25143 Itokawa. مطالعات این گروه نشان داد که مواد اورگانیک (مواد پایه برای زندگی) بر‌اثر برخوردهای شهاب‌سنگی و گرد فضایی روی سطح ایتوکاوا (Itokawa) تشکیل شده‌اند.

سیارک ۲۵۱۴۳ ایتوکاوا بیست‌و‌پنج‌هزار و صد‌و‌چهل‌و‌سومین سیارک کشف شده‌ است. این سیارک ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۸ کشف شد و به‌افتخار هیدئو ایتوکاوا، دانشمند موشکی ژاپن، نامیده شده‌ است. سیارک ۲۵۱۴۳ ایتوکاوا نخستین سیارکی است که کاوشگرهای فضایی آن را از نزدیک نمونه‌برداری و مطالعه کردند. کاوشگر فضایی هایابوسای سازمان فضایی ژاپن ۲۰ و ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۵ به سطح این سیارک نزدیک شد و عملیات نمونه‌برداری را انجام داد.

بیشتر بخوانید: امکان تکامل عناصر حیات در فضا

قطعات فرازمینی

به‌نقل از theconversation،طبق بررسی های انجام شده گروه تحقیقاتی کویینی هوی شان چان، بر روی قطعه‌ای دریافتند که، تفاوت‌هایی داشت. گروه مذکور به این قطعه لقب «آمازون» را دادند. چرا‌که شبیه جغرافیای آمریکای‌جنوبی بود. قطعه‌ی آمازون نیز همانند دیگر قطعات مواد اورگانیک در خود داشت. اما تفاوتش با دیگر قطعات این بود که نشانه‌های ایزوتوپیک آن بدون شک‌وشبهه‌ای فرازمینی‌بودن این مواد را اثبات می‌کرد.

همچنین، گروه تحقیقاتی کویینی هوی شان چان شواهدی یافت که نشان می‌داد مواد اورگانیک آمازون از دو منبع سرچشمه می‌گیرند.

  • ۱. درون‌زا: درون محدوده‌ی خود ایتوکاوا تولید شده‌اند.
  • ۲. برون‌زا: خارج از محدوده‌ی ایتوکاوا تولید شده‌ و سپس به سطح ایتوکاوا رسیده‌اند. دلیل این موضوع آن است که مواد اورگانیک اولیه و گرما‌ندیده‌ای در آمازون پیدا شد و درست در‌کنار آن و فقط در فاصله‌ی دَه‌میکرومتری، مواد اورگانیک شکل‌یافته‌ای دیده شد که تا دمای ۶۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد حرارت دیده بودند.

سنگ بزرگ آسمانی

این مسئله که ایتوکاوا در گذشته چنین دمای زیادی را از سر گذرانده بود، برای این گروه تحقیقاتی کشف بسیار جالبی بود. این کشف بدان‌معنا بود که ایتوکاوا به سنگ بسیار بزرگ‌تری به قطر حداقل چهل کیلومتر متعلق بوده است. سپس، این سنگ بزرگ آسمانی به‌طور مهیبی بر‌اثر حادثه‌ای از هم شکافت و به قطعاتی ریز تقسیم شد. بعضی از این قطعات کوچک به همدیگر پیوستند و ایتوکاوا را شکل دادند.

آن قسمت از مواد اورگانیک که حرارت دیده بودند، به‌احتمال قوی به بخش داخلی و بسیار داغ سنگ بزرگ قدیمی متعلق بوده‌اند؛ درحالی‌که قسمت‌های گرماندیده به‌احتمال زیاد با فاصله‌ی زمانی و بعد از خُردشدن سنگ بزرگ و به‌دلیل اثرهای شهاب‌سنگ‌های کربنی یا گرد‌و‌غبار فضایی روی سطح ایتوکاوا شکل گرفتند. درباره‌ی آب موجود روی ایتوکاوا هم اوضاع به‌همین‌ترتیب است. هنگام داغ‌شدن سنگ، آب به‌کلی از بین رفت و سپس، بعد از فروکش‌کردن گرما، آب‌های برون‌زا به ایتوکاوا رسیدند.

The possibility of the evolution of the elements of life in space

منبع : theconversation

مطالب بیشتر در پیک کالا مگ بخوانید. اخبار و تکنولوژی روز

پیک کالا – متفاوت انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه