به دلیل نوسانات شدید قیمت ارز حتما قبل از سفارش، موجودی و قیمت کالا را چک کنید: 09171237310 - 09182900521
فرمول میزان کالری مصرفی روزانه

میزان کالری مصرفی

کالری واحدی از انرژی است که بدن به آن نیاز دارد. سلول های بدن ما برای انجام هر فعالیتی حتی غذا خوردن، نفس کشیدن، راه رفتن و … به کالری نیاز دارد. بدن کالری مورد نیاز خود را از سه منبع کربوهیدرات، پروتئین و چربی دریافت می کند. کالری بدن شما باید از 55 الی 60 درصد کربوهیدرات، 25 الی 30 درصد پروتئین و 15 الی 20 درصد پربی تشکیل شود. این میزان کالری باید در 4 الی 6 وعده ی غذایی به بدن برسد. متاسفانه به دلیل شرایط و فرهنگ های غالب بر زندگی روزمره تعداد وعده های روزانه، 3 وعده ی بزرگ می باشد؛ که این یک رژیم غذایی ناسالم به حساب می آید.

به طور میانگین هر گرم چربی، 9 کالری و هر گرم پروتئین 4 کالری به بدن شما می رساند. بنابراین میزان کالری دریافتی روزانه مهم است و همچنین ایجاد تعادل بین آنچه مصرف می کنید و آنچه دریافت می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است.

میزان کالری مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

در افراد مختلف با توجه به سن، قد و وزن و فعالیت های روزانه، متفاوت است. در حالت کلی میزان کالری دریافتی یک مرد بالغ با فعالیت زیاد ( 3 الی 5 بار ورزش در هفته ) باید چیزی مابین 2500 الی 3000 کالری در روز باشد. برای محاسبه ی میزان کالری مصرفی، باید مقدار کالری غذاهایی که مصرف می کنید را محاسبه نمائید. هر ماده ی خوراکی غیر آب دارای کالری است. به طور مثال یک عدد خرما دارای 23 کالری است. همچنین 100 گرم آلبالو، 60 کالری و 100 گرم انجیر خشک 300 کالری دارند.

بیشتر بخوانید:

فرمول هریس بندیک

فرمول هریس بندیک یکی از ساده ترین فرمول هاییست که برای محاسبه ی میزان کالری مصرفی ارائه شده است. این فرمول بر اساس عواملی چون وزن، قد، سن و جنسیت می باشد.

کالری مورد نیاز روزانه بدن مردان = 66.47 + (13.75* وزن) + (5.003* قد) – (6.755* سن)

کالری مورد نیاز روزانه بدن زنان = 655.1 + (9.563* وزن) + (1.850* قد) – (4.676* سن)

علاوه بر این فاکتورها میزان فعالیت فرد در مصرف کالری بسیار حائز اهمیت است. پس از محاسبه ی فرمول بالا باید بسته به فعالیت روزانه ی خود عدد به دست آمده را در یکی از مضرب های زیر ضرب کنید. مثلا افراد فعال باید عدد به دست آمده از طریق فرمول بالا را در 1.725 ضرب کنند.

افراد با فعالیت کم یا بی فعالیت = کالری مورد نیاز روزانه بدن * 1.2

افراد کم فعالیت ( نرمش در حد 1 الی 3 روز در هفته ) = کالری مورد نیاز روزانه بدن * 1.375

افراد با فعالیت متوسط ( نرمش در حد 3 الی 5 روز در هفته ) = کالری مورد نیاز روزانه بدن * 1.55

افراد فعال ( ورزش روزانه ) = کالری مورد نیاز روزانه بدن * 1.725

افراد بیش فعال ( ورزش سنگین روزانه ) = کالری مورد نیاز روزانه بدن * 1.9

آیا محاسبه ی مصرف کالری سبب کاهش وزن می شود؟

اگر به دنبال روشی برای کاهش وزن هستید. روش محاسبه ی کالری دریافتی روزانه یکی از ساده ترین و بهترین روش هاست. چون این روش بر اساس معیار های سن، قد، وزن، فعالیت و جنسیت تعیین می شود. و خیلی راحت می توانید میزان مصرف خوراکی روزانه ی خود را کنترل کنید تا به وزن دلخواه خود برسید.

چرا میزان کالری بدن مردان بیشتر از زنان است؟

در حالت کلی بدن آقایان به انرژی بیشتری نیاز دارد. زیرا گنجایش ریه ی آقایان معمولا بیشتر از خانم هاست و به همین سبب در حین فعالیت و ورزش می توانند سخت تر کار کنند در نتیجه به انرژی و کالری بیشتری برای تثبیت وزن احتیاج دارند.

کلام آخر

برای رسیدن و ماندن در وزن دلخواه باید میزان کالری دریافتی وزن مورد نظر خود را محاسبه نمایید و به همان اندازه کالری دریافت نمایید. و یا با پرشک خود در این خصوص مشورت کنید. و به خاطر بسپارید که دریافت کالری اضافه سبب اضافه وزن و کالری کمتر سبب کاهش وزن می شود.

مطالب بیشتر در پیک کالا مگ بخوانید. اخبار و تکنولوژی روز

پیک کالا – متفاوت انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه